spolkové obce píše o aktivitách spolků a jejich činivníků
Spolkový předseda Aleš Zahajský stojí v čelo Spolkové rady od roku 2002. Spolkové předsednictvo jedná na uzavřených schůzích.
Panovník Přemysl Otakar II. je považován za zakladatele královského města Kolín.
Královské město na Labi bylo založeno ve 13. století.

je ve středočeském Kolíně koordinačním uskupením kolínských spolků a jejich aktivních činovníků.

logo STAVBA ROKU.gif
SPOLKOVÉ LOGO

SPOLKOVÉ LOGO

Brnění Přemysla Otakara II. symbolicky bdí nad budoucností kolínských spolků a štíty Spolkové rady Kolína chrání vybrané aktivity akreditovaných spolků
Aeroklub
Apache Team
Badatelé městské encyklopedie
Český Junák
Český svaz včelařů
Dámský klub Avonek
Dance Club Inferno
Duende taneční studio
Fortuna
Handball club
Hasičský sportovní klub
HO Lokomotiva
Hokejbalový club
Horolezci
In memoriam
Institut Evropské Integrace
Ju-Jutsu klub
KČT Lokomotiva
Keramický spolek
Klub laureátů
Klub lodních modelářů
Klub otužilců
Klub rekreačního sportu
Klub vodních sportů Sandberk
Klub vojenských důchodců
Klub železničních modelářů
Kolín - náš domov
Koramáci
Obchodní grémium
Obyvatelé Ovčárecká
Orel jednota
RC offroad klub
Sbor dobrovolných hasičů Zibohlavy
Sdružení plátců daní
Sdružení pro životní prostředí
Sdružení soukromých gynekologů
Sdružení zdravotně postižených
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých
SKP
Sociální spolek
Společenstvo přátel Medvědů od Kolína
Spolek rodičů a přátel SOŠ a SOU stavební
Spolek slovenských krajanů
Sportovní klub sambo
Sportovní střelecký klub
Sportovní oddíl plavání
Stáj Václav
Stará garda
Stolní tenis
Svaz diabetiků
Svaz neslyšících a nedoslýchavých
Svaz PTP
Štítary
Taehan klub kerejských bojových umění
Taneční klub B.Matiáše
TJ Start
Vemblond krfbal club
Základní kynologická organizace Borky
žurnály s rozmazaným okolím.JPG
Registrované spolky
Aeroklub
Agro
Archi
Barry a spol.
BC
Boni Bambini
Centrum senior
CrossDance
Collegium musicum
Český rybářský svaz
Čecký zahrádkářský svaz
Dance Club Interno
DGc Plováci
Domino
Draci
Eridanus
FBC
HC
HERPNO
Hvězdička
Horolezci Kolínska
Klub českých turistů
Klub lodních modelářů
Klub mladých muzejníků
Klub mladých ze Sendražic
Klub přátel hudby
Klub přátel kola
Klub rekreačního sportu
Klub vojenské historie ČSLA
Kolínská verbež
Kolínsko
Kynologická organizace Borky
LABE
Military club
Music Promotion
Obchvat bez hluku
Pěvecký sbor gymnázia
Pěvecký sbor 3.ZŠ
Potkali se u Kolína
Privatissima
Rasputin
Remerx-Merida team
Scania Team
Sdružení dobrovolných hasičů Sendražic
Sdružení Ostrof
Sdružení Romů
SK Volejbal
Sokol Sendražice
SOP
Společnost Jana Kubelíka
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením
Společnost Václava Morávka
Spolek lékařů českých
SSK
Stáj Václav
Start
Stolní tenis Kolín
Svaz chovatelů drobného zvířectva
Štítarský SK
TAEHAN
Taneční skupina AX
Taneční studio Bohemia
Velmbloud korfbal club
Veteran car club
VYDRA
Za životní prostředí
Základní kynologická organizace v Sendražicích
Zálabská skála
Ženský komorní sbor
Popularita kolínského laureáta neušla pořadu televize v hlavním vysílacím čase
Dvořka 31.8. na TV Barr.JPG
DSC01056.JPG
žurnál 38 Výstřižek.PNG
DSC01057.JPG
úřadující laureát na veřejnosti
IMG_4224 výřez čb.jpg
IMG_4223.JPG
Dvořka volba ve zpravodajství Výstřižek.PNG
IMG_2680.JPG

Exkluzívní imatrikulace

IMG_4128.JPG
Slavnostně nasvícený historický sál zámeckého nádvoří v Kolíně byl v danou březnovou středu dějištěm imatrikulačního ceremoniálu úřadujícího laureáta prestižního ocenění Osobnost Kolína. Slavnostní obřad Spolkové rady Kolína moderoval herec Otakar Brousek, který se největší měrou postaral o mimořádný žážitek pro několik desítek vybraných účastníků ze širokého profesního a věkového spektra kolínského občanstva. Vzhledem k faktu, že zakladatelem královského města Kolín je Přemysl Otakar II., upozornil v úvodním vystoupení Jiří Dvořák na souvislost s nynějším příjezdem Otakara z Prahy, který je druhým nositelem jména svého slavného otce - herce známého z televizních filmů. Podepsání Imatrikulačního certifikátu předcházelo představení lokátorova svícnu ze 13. století, který na pódium přinesl majitel historického domu na Karlově náměstí, autorizovaný inspektor Jiří Hnilička. Listinu na pódium v sále přinesla vícenásobná Dvořákova rodička Jana Zahajská a svícen bezpečně zapálila Renata Krutská z Hasičského záchranného sboru. Použila k tomu ceremoniální dřevěné zápalky s červenou sírou z minulého tisíciletí. Zato svíčka byla z 21. století a tudíž ve svícnu jaksi kloktala a podepisování listiny ztěžovala. 
IMG_4106.JPG
Výroční cenu nejprve podepsal spolkový předseda Aleš Zahajský a kontrasignoval ředitel Oblastní nemocnice Petr Chudomel a ředitel Obchodní akademie Dušan Zahrádka. V následném ozvučeném rozhovoru mezi Jiřím XXVII. a Otakarem II. se diváci pěkně bavili, když vyslechli řadu historek ze života legendárního lékaře. Poté přinesl zlatník Jan Hora na pódium odlitou gravírdesku komory s vyrytým jménem nového laureáta. Na závěr slavnostně zářící Jiří Veliký, po boku s chotí Ivetou Dvořákovou oznámil, že vysoce ceněný certifikát i nejprestižnější gravírdeska se jmény všech 27 laureátů budou vystaveny veřejnosti v jeho ordinaci na poliklinice. Mezi gratulanty nechyběl ani předchozí laureát Jiří Šafařík, primář Václav Navrátil, člen spolkového předsednictva Jaroslav Kupr, novinářka Jana Martinková, podnikatel Pavel Mikšík ani porotce Josef Jehlička či advokát Martin Horčic. Z nejvýznamnějších hostů chyběl pouze čestný prezident Hospodáčské komory České republiky Zdeněk Somr, který ze zahraničí předem poslal omluvný pozdrav. Jeho nepřítomnost politoval předseda Spolkové rady v rozhovoru s reportérkou televizního štábu Terezou Černou, neboť právě za jeho prezidentování v roce 1993 tradice udělování výroční ceny vznikla a z odkazu Okresní komory byl právě Somr za jeho velké zásluhy předurčen k předání jedinečné gravírdesky nové Osobnosti.
certi Dvořka Výstřižek.PNG

Porodník kolínský

je pojem, který mimokolínská veřejnost začala používat po udělení spolkové výroční ceny doktoru Jiřímu Dvořákovi, který pokorně očekává převzetí imatrikulačního certifikátu dne 14. března 2018.
osvícený.PNG
Jiří XXVII. podepsal královskou listinu
Dvořka Krutská sweb.JPG
Okresní porodník Jiří Dvořák podepsal 20. února listinu Přemysla Otakara II., čímž formálně usedl na pomyslný trůn. Vitrinovanou listinu úřadujícímu laureátu k podpisu předložila gestorka Renata Krutská na rokování v nové síni Hasičského záchranného sboru. Před členy organizačního výboru (jak je vidno na vinětovaném snímku)  oba vystoupili ve služebních úborech kontrastních odstínů.
Okresní novinářka Jana Martinková je pro kolínské obyvatele nejlepším zdrojem informací z aktuálního dění:
deník bilaterálka Výstřižek.PNG

Jiří XXVII. Dvořák

je jméno nového laureáta. Na odlitou gravírdesku komory, kde jsou postupně uváděna jména laureátů od ročníku 1993, bude poprvé vyryto jméno porodníka. Zasedání uvedl spolkový předseda Aleš Zahajský a průběh zasedání bilaterální poroty spolkové obce řídlil úřadující laureát Jiří Šafařík. V rozpravě před hlasováním vystoupili laureáti Jan Hora, Jindřich Synek, Petr Adámek, Ivan Ivančo a ze spolkových činovníků Jana Kuncířová, Jaroslav Němec, František Martinek, Renata Krutská. Skrutátorem hlasování byl mezinárodně uznávaný daňový poradce Martin Němec
IMG_3974.JPG
Bilaterální porota zasedla v úterý 13.února 2018 v modrém salonu kolínského hotelu Theresia
bilaterálka OK2017 na web.jpg
žurnály s rozmazaným okolím a čitelným vitrinace.JPG
Redakce ŽURNÁLU KOLÍNA oslovila v kolínských ulicích dospělé občany k nominaci kandidátů a některé zajímavé odpovědi publikovala.
Pracuji na poliklinice a vidím ty tlačenice v čekárně před Dvořákovou ordinací. Pan doktor musí být hodně oblíbený“, řekla paní středního věku. „Četla jsem ty rozhovory rodinných příslušníků a všechny tři se mi moc líbily“, řekla Danuše ze Zálabí. „Obdivuju paní Olenu. Jít do cizí země, pak se tam přestěhovat a hned se tak zapojit do dění, to musí každý uznat“, řekl J.H. „Sleduju se zájmem, kdo bude zvolen po Šafaříkovi“, řekla mladá studentka Linda. „V Kolínském deníku jsem to četl, ale nic bližšího o jednotlivých nominovaných tam nebylo. Asi to předloží jen porotě. Takové počteníčko by mě nejvíc zajímalo“, řekl postarší pán v klobouku. „Do Evropy se derou imigranti tak bych to dal panu Mazuchovi – abychom byli více chráněni“, řekl muž v maskáčových kalhotech se psem. „Sleduji internet a tam je o každém kandidátovi něco pěkného napsáno. Zasloužili by si to všici společně“, řekla paní Hanka ze sídliště. „Favoritem je Jirka Dvořák. Znám ho z tenisu a není na rozdíl od jiných primářů ani namyšlenej. Tykáme si. Fakt tomu to přeju nejvíc“, řekl štíhlý muž v nejlepších letech.  „Nic, zajímá mě jen olympiáda“, řekl mladý běloch. „Doktor Dvořák mi rodil vnučku a je krásná a zdravá“, dodala dáma v kožichu.
Redakce spolkové obce k nominaci Jiřího Mazucha, u kterého veřejnost ocenila jeho významné přispění k bezpečnému užívání budov v Kolíně, vyzpovídala jeho dceru Alenu.
Mazuchovi svatba.JPG
Jaká nejstarší vzpomínka Vás pojí k otci? V kterém roce to bylo?
Tak pokud se ptáte na věci, o kterých bych byla schopna srozumitelněji mluvit, je jedna z prvních vzpomínek na pohostinskou činnost, kterou rodiče provozovali. Pro mne jako malé děvče to v tu dobu bylo spíše dobrodružství. Ve volnu mě táta brával do kolínských lázní a ty si vybavuji zcela zřetelně, jelikož jsem se vždy předem těšila. Bylo mi asi 6 let, tudíž mohlo jít o rok 1987.
 
Věděla jste, že Váš tatínek je mezi kandidáty na prestižní ocenění?
Nevěděla. Že je Spolkovou radou nominován, vím jen krátce, ale jsem z této pocty nadšená.
 
Víme, že Jiří byl celý život pracovně hodně vytížen a letos si konečně může začít trochu užít odpočinku. Veřejnost plně uznává jeho počiny. Jak ale on sám přijal prestižní nominaci v rodinném prostředí?
 
Ano. Hodně. Ale i on sám je už takový. Odpočinku si užívá skutečně zcela krátce. Snad se nenudí :-) Uznání si jistě velmi váží.
 
Umí Jiří Mazuch uvařit nějaké jídlo nebo je plně odkázán na jiné?
Vařit? Co Vás pane redaktore napadne jako první? Svíčková, gulášek, či jaternice? I mnohem více... Ale zabijačky byly dříve jeho vášeň. Opravdu. Tlačenka, krupáky, jaternice. To vše nemělo nejmenší chybu. Doufám, že teď, když bude mít konečně více času, ještě nějakou zvládneme.
 
Bydlíte společně nebo k sobě dojíždíte?
Bydlíme v Kolíně společně v rodinném domě se zahradou.
 
Redakce spolkové obce k nominaci Jiřího Dvořáka, nejoblíbenějšího kolínského porodníka, vyzpovídala jeho manželku Ivetu (na snímku vlevo).
Iveta a Dvořka k rozhovoru.JPG
Jak jste se s Jiřím seznámili? V kterém roce to bylo?
Potkali jsme se v metru v Praze na podzim roku 1986.  První schůzka ale nevyšla - měli jsem se setkat u sochy Lenina na kulaťáku.  Ani jeden jsme však netušili, že tam tehdy byli sochy dvě…. Partnery jsem se tak stali až na jaře 1987, kdy jsem po úraze kotníku na volejbale hledala ošetření a vzpomněla jsem si , že znám mladého fešného lékaře. Jiří se tak od té doby stará o mé zdraví dodnes
 
Věděla jste, že Váš manžel je nyní mezi kandidáty Spolkové rady na prestižní ocenění?
Dozvěděla jsem se to nedávno od manžela, když se vrátil ze spolkové schůze. Vážím se jeho navržení.
 
Víme, že Váš muž, jako uznávaný lékař, je pracovně plně vytížen, přesto sportuje a vystupuje i veřejně. Jak ale Jiří přijal nominaci v soukromí?
Přes svoji expresi je ve skutečnosti v domácnosti tichý společník.  Skutečnost, že je kandidátem pociťuje jako čestné a zavazující.
 
 Jsme v Čechách. Jaké jídlo má Jiří nejraději?
Přes své humánní poslání je masožravec.  Je stoupencem nejen češství, ale také klasických českých jídel – knedlovepřozelo, pečená kachýnka a na vánoce kapr.
 
Vzhledem k rostoucím procentním bodům důchodců jsou obavy z naplnění adekvátního počtu pracujících. Jak hodnotíte manželovu odbornou pomoc s reprodukcí jiných žen?
Nejprve se snažil doma – máme dvě krásné děti, syna a dceru. Jako porodník pomohl na svět více jak 2 tisícům dětí. Nově pracuje  v Centru pro léčbu neplodnosti.  První dítě ze zkumavky na světě se narodilo v roce 1978 v Anglii, v Československu v Brně 1982 a první dítě ve středočeském kraji pomohl uměle počít  Jiří v roce 2012.  Je taková malá ale významná Jednička.
Redakce spolkové obce k nominaci Oleny Kobyschchan, u které veřejnost ocenila její nezištné zapojení do místního dění, vyzpovídala jejího manžela Andreje (na fotografii je vlevo).
Kobyš.JPG
Jak jste se s Olenou seznámili? V kterém roce to bylo?
Známe se od dětství, bydleli jsme blízko od sebe a chodili do jedné základky. Poprvé jsme se setkali v roce 1989, když mi bylo 13 a jí 12 roků. Začali jsme spolu „chodit“ v 16 letech, ale nebylo to zprvu tak ideální. Každý zkusil najít svou životní cestu, své místo v životě. Několikrát jsme se rozešli, ale nakonec jsme pochopili, že je lépe hledat životní cestu spolu.
 
Věděl jste, že Vaše manželka je mezi kandidáty na prestižní ocenění?
Dozvěděl jsem se to ze spolkového telefonátu a bylo to pro mně velké a příjemné překvapení.
 
Víme, že Vaše žena se hodně pracovně i společensky angažuje a v kolektivu bývá velice oblíbená. Jak ale Olena přijala nominaci v soukromí?
Byla to pro Lenu velká čest, že původem cizinka dosáhla v Kolíně takové pocty od Spolkové rady.
 
Jaké jídlo Olena nejčastěji vaří?
Oblíbené jídlo má samozřejmě boršč a ukrajinské halušky. Ale často to nedělá - jen když máme návštěvu, neboť se snažíme stravovat zdravě.
 
Jak jste se dostali do Kolína?
Chtěli jsme v Praze vydělané peníze bezpečně investovat, to je do nemovitosti. A padl nám do oka prázdný dům v Kolíně, který jsme následně koupili. Během rekonstrukce jsme museli často jezdit do Kolína a postupně si toto město na Labi zamilovali. Tak jsme se sem přestěhovali. 
nominace svobodainfo Výstřižek.PNG
Olena navržena.JPG

Olena Kobyshchan

je na veřejnosti známá v Kolíně především jako překladatelka.
Dovořka navržen.jpg

Jiří Dvořák

je na veřejnosti znám v Kolíně především jako porodník.
Mazuch navržen.JPG

Jiří Mazuch

je na veřejnosti známý v Kolíně především jako dispečer.
Nominačnímu zasedání dominovalo jméno Jiří
Stejně jako v loňském roce, schválilo spolkové předsednictvo akceptovanou trojici občanů bydlících i pracujících v Kolíně. Redakce spolkové obce na nominačním jednání za účasti všech nominovaných kandidátů na jejich adresu zaznamenala:
Hana Reháková: "Vloni byli nominováni samí muži, tak jsem ráda, že letos je mezi nimi jedna žena."
Miroslav Kulhánek: "Letošní profese dosud mezi nominovanými nebyly."
Jaroslav Kupr: "Na únorové zasedání bilaterální poroty se můžeme jenom těšit"
Aleš Zahajský: "Americká filmová akademie byla tentokrát ryclejší, když o nominacích na Oskara rozhodla už včera. Oni mají hodně nominovaných, my zase máme jedinečné kandidáty."

 
kulaté razítko Spolk. Výstřižek.PNG
Latin. přísloví

Latin. přísloví

GESTA VERBIS PRAEVENIUNT na bronzové gravírdesce komory s vyrytými jmény Osobností Kolína zní česky SKUTKY MAJÍ PŘEDNOST PŘED SLOVY. V horní části desky, která má velkou váhu, je znak Hospodářské komory a dole jsou zkřížení kolínští draci.
logo Kofo vlna.gif
dílo na počest

dílo na počest

zakladatele Kolína pro výroční Osobnost vytvořila renomovaná výtvarnice Jiřina Stupková
s Otakarovým reliéfem a městskými insigniemi na radnici
s Otakarovým reliéfem a městskými insigniemi na radnici
Režisérka Helena Třeštíková je filmovým štábem Kolínské etudy uznávanou autoritou nejen proto, že je první českou držitelkou výroční ceny Evropské filmové akademie.
výřez mf7 Třešíková na titulní.jpg
Cílem webových stránek je pomoci vedení Spolkové rady Kolína se šířením prozíravé vize, informovat veřejnost o spolkovém dění a prosazovat společné zájmy spolkových činovníků.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one