spolkové obce píše o aktivitách spolků a jejich činivníků
Spolkový předseda Aleš Zahajský stojí v čelo Spolkové rady od roku 2002. Spolkové předsednictvo jedná na uzavřených schůzích.
Panovník Přemysl Otakar II. je považován za zakladatele královského města Kolín.
Královské město na Labi bylo založeno ve 13. století.

je ve středočeském Kolíně koordinačním uskupením kolínských spolků a jejich aktivních činovníků.

logo STAVBA ROKU.gif
SPOLKOVÉ LOGO

SPOLKOVÉ LOGO

Brnění Přemysla Otakara II. symbolicky bdí nad budoucností kolínských spolků a štíty Spolkové rady Kolína chrání vybrané aktivity akreditovaných spolků
Aeroklub
Apache Team
Badatelé městské encyklopedie
Český Junák
Český svaz včelařů
Dámský klub Avonek
Dance Club Inferno
Duende taneční studio
Fortuna
Handball club
Hasičský sportovní klub
HO Lokomotiva
Hokejbalový club
Horolezci
In memoriam
Institut Evropské Integrace
Ju-Jutsu klub
KČT Lokomotiva
Keramický spolek
Klub laureátů
Klub lodních modelářů
Klub otužilců
Klub rekreačního sportu
Klub vodních sportů Sandberk
Klub vojenských důchodců
Klub železničních modelářů
Kolín - náš domov
Koramáci
Obchodní grémium
Obyvatelé Ovčárecká
Orel jednota
RC offroad klub
Sbor dobrovolných hasičů Zibohlavy
Sdružení plátců daní
Sdružení pro životní prostředí
Sdružení soukromých gynekologů
Sdružení zdravotně postižených
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých
SKP
Sociální spolek
Společenstvo přátel Medvědů od Kolína
Spolek rodičů a přátel SOŠ a SOU stavební
Spolek slovenských krajanů
Sportovní klub sambo
Sportovní střelecký klub
Sportovní oddíl plavání
Stáj Václav
Stará garda
Stolní tenis
Svaz diabetiků
Svaz neslyšících a nedoslýchavých
Svaz PTP
Štítary
Taehan klub kerejských bojových umění
Taneční klub B.Matiáše
TJ Start
Vemblond krfbal club
Základní kynologická organizace Borky
žurnály s rozmazaným okolím.JPG
Registrované spolky
Aeroklub
Agro
Archi
Barry a spol.
BC
Boni Bambini
Centrum senior
CrossDance
Collegium musicum
Český rybářský svaz
Čecký zahrádkářský svaz
Dance Club Interno
DGc Plováci
Domino
Draci
Eridanus
FBC
HC
HERPNO
Hvězdička
Horolezci Kolínska
Klub českých turistů
Klub lodních modelářů
Klub mladých muzejníků
Klub mladých ze Sendražic
Klub přátel hudby
Klub přátel kola
Klub rekreačního sportu
Klub vojenské historie ČSLA
Kolínská verbež
Kolínsko
Kynologická organizace Borky
LABE
Military club
Music Promotion
Obchvat bez hluku
Pěvecký sbor gymnázia
Pěvecký sbor 3.ZŠ
Potkali se u Kolína
Privatissima
Rasputin
Remerx-Merida team
Scania Team
Sdružení dobrovolných hasičů Sendražic
Sdružení Ostrof
Sdružení Romů
SK Volejbal
Sokol Sendražice
SOP
Společnost Jana Kubelíka
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením
Společnost Václava Morávka
Spolek lékařů českých
SSK
Stáj Václav
Start
Stolní tenis Kolín
Svaz chovatelů drobného zvířectva
Štítarský SK
TAEHAN
Taneční skupina AX
Taneční studio Bohemia
Velmbloud korfbal club
Veteran car club
VYDRA
Za životní prostředí
Základní kynologická organizace v Sendražicích
Zálabská skála
Ženský komorní sbor
Okresní redaktorka Jana Martinková, působící dlouhodobě v Kolínském deníku, je další kolínskou osobností, s níž se interview vydařilo.

Jste známa přirozenou skromností. Co pro vás znamená navržení na Osobnost Kolína?

Pokaždé, když si na vás někdo vzpomene v dobrém, je to milé a asi každého to musí potěšit. Jen ta výroční cena se mi zdá v mém případě příliš. Kdyby „výměsíční", budiž :-) Každý rozumný člověk by si o mně musel pomyslet něco o nafoukaném frackovi, kdybych se měla cítit na stejné úrovni jako osobnosti, z nichž mnohých si opravdu vážím a které si poctu v podobě Otakarova reliéfu čili vlastně jakéhosi uznání od svého města zaslouží za svou mnohaletou, často celoživotní práci.

 

Jak dlouho působíte v Kolínském deníku či v médiích vůbec a v jakých? Vzpomínáte si na své první články?

Suma sumárum zhruba patnáct let plus něco málo předtím jako externista. Kromě Deníku jsem pracovala pro Mladou frontu, Český rozhlas a drobně pro další tištěná a rozhlasová média, tři, čtyři roky jsem byla novinářem „na volné noze". Na svůj úplně první článek si vzpomínám. Asi desetkrát jsem si ho četla, abych neměla v angličtině chyby, a vyšel v Newsweek. Čítal asi pět vět :-) Vedle článků začínajících domicily Lisabon, Toronto apod. bylo moje veledílo - pozvánka na hudební festival :-) Vzpomínám si i na svou první rozhlasovou reportáž a komentář svého tehdejšího editora při diskusi, kdo čím začínal. „Máme tu jednu kolegyni a ta začínala hřbitovem". Zvířecím.

 

Zmínila jste, že jste byla novinářem na volné noze? To jde?

Nevím, jestli ještě jde, ale šlo. Dnes je možná trochu jiná doba. Těžko srovnávat. Srovnání to člověku přinese ale zcela jistě v tom směru, že není marné vědět, jak to vypadá na obou stranách barikády. Být zaměstnanec, nebo OSVČ - oboje má svá pro i proti. A není marné je znát z vlastní zkušenosti.

 

Znáte další navržené letos na udělení Otakarova reliéfu?

Podle jména většinu ano, osobně některé. A o tom to je. Nelze práci redaktora, i kdyby třeba rozluštil aféru Watergate, stavět na tutéž úroveň jako třeba práci lékaře nebo životní pouť pana Součka. Není to hraná skromnost. Každý by měl mít schopnost vnímat, kam se ve společnosti zařadil.

 

Znáte se s vedoucí psího útulku Alicí Kubíčkovou, která je také na kolínského Otakara navržená, a i Vy sama máte aktivity v oblasti zvířat a přírody vůbec. Jaké? A nebudete si s paní Kubíčkovou konkurovat?

To určitě nebudeme :-) A moje aktivity? V této oblasti nebývají často lidem příliš na očích a nestojím za ně o nějaké ceny. Výsledek, pokud se podaří, je tou nejnádhernější odměnou, kterou nic nemůže nahradit. Ale musím říct, že při nich poznáte (bohužel ne spoustu) úžasných lidí, kterým mám často chuť děkovat už jen za to, že jsou. Třeba vedoucí stanice pro zraněné a handicapované živočichy v Pátku u Poděbrad Luboš Vaněk.

 

Co je nejtěžší na práci novináře?

Nejtěžší? Udržet objektivitu. Tedy pokud zrovna nepracujete pro některé z „médií", kde to není třeba. Objektivita je totiž u aktérů reportáže vždy věc velmi subjektivní. Těžko vám někdo řekne „jo, napsala jste objektivní článek, i když v něm nejsem zrovna v dobrém světle". A někdy mají lidé, jimž kladete nepříjemné otázky, pocit, že vy jako novinář jste příčinou problému, protože o něm hodláte psát. Prostě za to můžete vy, který jste problém popsal, ne ten, kdo ho způsobil.

 

Takže jste se také setkala s urážkami typu novinářská hyena?

Jistě že ano, tomu se nevyhnete. Lidé chtějí číst o ošklivých věcech, problémech, neštěstích druhých. Ale nadávají médiím, že o nich píší. Zkuste si vydávat noviny, kde budou samé hezké zprávy. Koupí je hrstka čtenářů. Je to podobné, jako když frčí trička s hlubokým výstřihem. Budete se pak hněvat na výrobce textilu, že nevyrábí roláky?

 

O čem píšete nejraději?

Slyšela jsem o sobě, že jsem kauzální redaktor. Něco na tom asi bude, i když kauza je pojem dosti široký. Píšu ráda o dlouhodobých záležitostech, o jejichž vývoji mám přehled už třeba několik let, nepotřebuju si dohledávat data, vím je z hlavy, lze se na věc dívat z různých pohledů, existují různé názory. To pak nastane v redakci tradiční debata. „Ne, počkej, v té záležitosti je jediná nová věc, z toho neudělám otvírák (tedy hlavní článek na stránce)". Po čtvrt hodině: „Hm, no, ale jo, udělám." A po další čtvrt hodině: „Člověče, já toho textu mám nějak hodně, není ještě někde místo, potřebuju udělat pokračování na další stránce".

 

Nejraději píšete ráno, odpoledne nebo v noci?

V noci.

 

Je vidět, že umíte odpovědět rychle a jednoznačně, což často lidé nedokážou. Rozhovory se známými osobnostmi děláte radši osobně, nebo elektronicky?

Určitě osobně a nejen s těmi známými osobnostmi :-) E-mail je fajn, ulehčí a urychlí práci, ale můžete si to dovolit jen s lidmi, se kterými jste mluvil už stokrát, znáte jejich způsob vyjadřování apod. nebo jde o kratičkou reakci. Pokud je to někdo, koho vidím poprvé, potřebuju o tom člověku něco vědět. Ne že bych se ho zrovna ptala, jaké palačinky má nejraději, ale potřebuju chvíli vnímat jeho já, atmosféru, kterou kolem sebe šíří, emoce, které vyzařuje, abych pak mohla odpovědi sepsat jeho „ústy", jeho stylem, jeho povahou, nikoli svou.

 

Píšete si poznámky, nebo si raději pořizujete záznam?

Raději záznam. Tedy pokud to není odpověď na dvě věty.

 

A poslední aktuální otázka. Blíží se Vánoce. Máte je ráda a jaké?

Ráda? To je slabé slovo. Až dětsky ráda. Nemám ráda americký styl Vánoc, spíš bych i do těch „našich" vnesla víc duchovna. I když, pravda, podle mých minimálně 15 druhů cukroví a větviček chvojí doslova až za obrázky to tak asi nevypadá :-) Ale ať si nejkrásnější svátky v roce slaví každý tak, jak se to jemu a jeho rodině líbí. O tom přece Vánoce jsou. Ať už se rozzáří dům dvěma sty žárovičkami, nebo jen na stole zapálí sváteční svíčka. Přeji všem takové Vánoce, které dokáží obohatit srdíčko o atmosféru krásy a lásky. Pokud si sváteční chvíle neprožijete, celý rok vám pak v duši něco chybí.

Latin. přísloví

Latin. přísloví

GESTA VERBIS PRAEVENIUNT na bronzové gravírdesce komory s vyrytými jmény Osobností Kolína zní česky SKUTKY MAJÍ PŘEDNOST PŘED SLOVY. V horní části desky, která má velkou váhu, je znak Hospodářské komory a dole jsou zkřížení kolínští draci.
logo Kofo vlna.gif
dílo na počest

dílo na počest

zakladatele Kolína pro výroční Osobnost vytvořila renomovaná výtvarnice Jiřina Stupková
s Otakarovým reliéfem a městskými insigniemi na radnici
s Otakarovým reliéfem a městskými insigniemi na radnici
Režisérka Helena Třeštíková je filmovým štábem Kolínské etudy uznávanou autoritou nejen proto, že je první českou držitelkou výroční ceny Evropské filmové akademie.
výřez mf7 Třešíková na titulní.jpg
Cílem webových stránek je pomoci vedení Spolkové rady Kolína se šířením prozíravé vize, informovat veřejnost o spolkovém dění a prosazovat společné zájmy spolkových činovníků.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one